Ir al contenido

eixir

De Wikcionario, el diccionario libre
eixir
pronunciación (AFI) /əʃí/

Etimología

[editar]

Del latín exīre

Verbo

[editar]
1
Salir, marcharse.

Conjugación

[editar]
Conjugación de eixir  paradigma: eixir (irregular, puro) [▲▼]
Formas no personales (verboides)
Infinitivo eixir haver eixit
Gerundio eixint havent eixit
Participio eixit
Formas personales
Modo indicativo
jo tu ell, ella, vostè nosaltres vosaltres, vós ells, elles, vostès
Presente jo ixo, ixi, ix tu ixes ell, ella, vostè ix nosaltres eixim vosaltres, vós eixiu ells, elles, vostès ixen
Pretérito imperfecto jo eixia tu eixies ell, ella, vostè eixia nosaltres eixíem vosaltres, vós eixíeu ells, elles, vostès eixien
Pretérito perfecto jo eixí tu eixires ell, ella, vostè eixí nosaltres eixírem vosaltres, vós eixíreu ells, elles, vostès eixiren
Pretérito perifrástico jo vaig eixir tu vas eixir, vares eixir ell, ella, vostè va eixir nosaltres vem eixir, vàrem eixir vosaltres, vós vau eixir, vàreu eixir ells, elles, vostès van eixir, varen eixir
Pretérito pluscuamperfecto jo havia eixit tu havies eixit ell, ella, vostè havia eixit nosaltres havíem eixit vosaltres, vós havíeu eixit ells, elles, vostès havien eixit
Pretérito perfecto compuesto jo he eixit tu has eixit ell, ella, vostè ha eixit nosaltres hem eixit, havem eixit vosaltres, vós heu eixit, haveu eixit ells, elles, vostès han eixit
Futuro jo eixiré tu eixiràs ell, ella, vostè eixirà nosaltres eixirem vosaltres, vós eixireu ells, elles, vostès eixiran
Futuro compuesto jo hauré eixit tu hauràs eixit ell, ella, vostè haurà eixit nosaltres haurem eixit vosaltres, vós haureu eixit ells, elles, vostès hauran eixit
Pretérito anterior† jo haguí eixit, vaig haver eixit tu hagueres eixit, vas haver eixit, vares haver eixit ell, ella, vostè hagué eixit, va haver eixit nosaltres haguérem eixit, vem haver eixit, vàrem haver eixit vosaltres, vós haguéreu eixit, vau haver eixit, vàreu haver eixit ells, elles, vostès hagueren eixit, van haver eixit, varen haver eixit
Modo condicional
jo tu ell, ella, vostè nosaltres vosaltres, vós ells, elles, vostès
Condicional simple jo eixiria tu eixiries ell, ella, vostè eixiria nosaltres eixiríem vosaltres, vós eixiríeu ells, elles, vostès eixirien
Condicional compuesto jo hauria eixit, haguera eixit tu hauries eixit, hagueres eixit ell, ella, vostè hauria eixit, haguera eixit nosaltres hauríem eixit, haguérem eixit vosaltres, vós hauríeu eixit, haguéreu eixit ells, elles, vostès haurien eixit, hagueren eixit
Modo subjuntivo
que jo que tu que ell, que ella, que vostè que nosaltres que vosaltres, que vós que ells, que elles, que vostès
Presente que jo ixi, ixa que tu ixis, ixes que ell, que ella, que vostè ixi, ixa que nosaltres eixim, eixiguem que vosaltres, que vós eixiu, eixigueu que ells, que elles, que vostès ixin, ixen
Pretérito imperfecto que jo eixís, eixira que tu eixissis, eixisses, eixires que ell, que ella, que vostè eixís, eixira que nosaltres eixíssim, eixíssem, eixírem que vosaltres, que vós eixíssiu, eixísseu, eixíreu que ells, que elles, que vostès eixissin, eixissen, eixiren
Pretérito perfecto que jo hagi eixit, haja eixit que tu hagis eixit, hages eixit que ell, que ella, que vostè hagi eixit, haja eixit que nosaltres hàgim eixit, hàgem eixit que vosaltres, que vós hàgiu eixit, hàgeu eixit que ells, que elles, que vostès hagin eixit, hagen eixit
Pretérito perifrástico que jo vagi eixir, vaja eixir que tu vagis eixir, vages eixir que ell, que ella, que vostè vagi eixir, vaja eixir que nosaltres vàgim eixir, vàgem eixir que vosaltres, que vós vàgiu eixir, vàgeu eixir que ells, que elles, que vostès vagin eixir, vagen eixir
Pretérito pluscuamperfecto que jo hagués eixit, haguera eixit que tu haguessis eixit, haguesses eixit, hagueres eixit que ell, que ella, que vostè hagués eixit, haguera eixit que nosaltres haguéssim eixit, haguéssem eixit, haguérem eixit que vosaltres, que vós haguéssiu eixit, haguésseu eixit, haguéreu eixit que ells, que elles, que vostès haguessin eixit, haguessen eixit, hagueren eixit
Pretérito anterior† que jo vagi haver eixit, vaja haver eixit que tu vagis haver eixit, vages haver eixit que ell, que ella, que vostè vagi haver eixit, vaja haver eixit que nosaltres vàgim haver eixit, vàgem haver eixit que vosaltres, que vós vàgiu haver eixit, vàgeu haver eixit que ells, que elles, que vostès vagin haver eixit, vagen haver eixit
Modo imperativo
― (tu) (vostè) (nosaltres) (vosaltres, vós) (vostès)
Presente ― ― (tu) ix (vostè) ixi, ixa (nosaltres) eixim, eixiguem (vosaltres) eixiu (vostès) ixin, ixen
Leyenda: † arcaico, x no normativo, PART se usa más como participio, ADJ se usa más como adjetivo, ■ cambio ortográfico, ■ irregularidad

Referencias y notas

[editar]