fág

De Wikcionario, el diccionario libre
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
icono de desambiguación Entradas similares:  fag

Irlandés[editar]

 fág
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

Etimología[editar]

Si puedes, incorpórala: ver cómo

Verbo[editar]

1
Partir, marchar, irse

Conjugación[editar]

fág
primera conjugación
Formas no personales
Sustantivo verbal fágáil
Adjetivo verbal fágtha
Formas personales
persona singular plural pasiva
autónoma
1.ª 2.ª 3.ª 1.ª 2.ª 3.ª
indicativo
Presente fágaim fágann tú
fágair1
fágann sé, sí fágaimid fágann sibh fágann siad
fágaid1
fágtar
Pretérito d'fhág mé
d'fhágas1
d'fhág tú
d'fhágais1
d'fhág sé, sí d'fhágamar d'fhág sibh
d'fhágabhair1
d'fhág siad
d'fhágadar1
fágadh
Pretérito imperfecto d'fhágainn d'fhágtá d'fhágadh sé, sí d'fhágaimis d'fhágadh sibh d'fhágaidís d'fhágtaí
Futuro fágfaidh mé
fágfad1
fágfaidh tú
fágfair1
fágfaidh sé, sí fágfaimid
fágfam1
fágfaidh sibh fágfaidh siad
fágfaid1
fágfar
Condicional d'fhágfainn d'fhágfá d'fhágfadh sé, sí d'fhágfaimis d'fhágfadh sibh d'fhágfaidís d'fhágfaí
subjuntivo
Presente fága mé
fágad1
fága tú
fágair1
fága sé, sí fágaimid fága sibh fága siad
fágaid1
fágtar
Pretérito fágainn fágtá fágadh sé, sí fágaimis fágadh sibh fágaidís fágtaí
Imperativo fágaim fág fágadh sé, sí fágaimis fágaigí fágaidís fágtar
1 dialectal

Referencias y notas[editar]