ainnise

De Wikcionario, el diccionario libre
Ir a la navegación Ir a la búsqueda


Irlandés

Etimología 1

ainnise 1
  • Pronunciación:  Si puedes, incorpórala: ver cómo.

Del irlandés antiguo aindeise

Sustantivo femenino[editar]

1
Miseria.
  • Ejemplos:
"Bhí fear bocht fadó ina chónaí ag Cluan Choscartha, agus chaill a mheabhair le huireasa agus le trioblóid agus le mór-ainnise, ag féachaint ar a leanaí óga agus a máthair in uireasa agus in -ádh." Scéal na dtrí chomhairle.


Etimología 2

ainnise 2
  • Pronunciación:  Si puedes, incorpórala: ver cómo.

Forma adjetiva[editar]

1
Forma del genitivo singular femenino de ainnis.
2
Forma del plural fuerte de ainnis.
3
Comparativo de ainnis.