athair

De Wikcionario, el diccionario libre
Saltar a: navegación, buscar

Gaélico escocés[editar]

 athair
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!
  • Homófonos:

Etimología[editar]

Del irlandés antiguo athir

Sustantivo masculino[editar]

athair
Singular Plural
Nominativo athair athraichean
Genitivo athar
1
Padre.

Irlandés[editar]

 athair
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!
  • Homófonos:

Etimología[editar]

Del irlandés antiguo athir

Sustantivo masculino[editar]

athair
Singular Plural
Nominativo athair aithreacha
Vocativo a athair a aithreacha
Genitivo athar aithreacha
Dativo athair aithreacha
1
Padre.
"ó m'athair fachta bás agus gur dh'fhág mo dhóthain do shaibhreas an tsaoil agamsa, is maith liom féin agus an saibhreas san do thabhairt don gcaptaen óg led thoilse." Iníon an Cheannaí.

Referencias y notas[editar]